SPOR BAKANIMIZ M. MUHARREM KASAPOĞLU, İSTANBUL'DA AMATÖR SPOR KULÜPLERİNİN TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul'da TFF İcra ve Yönetim Kurulu Üyesi TASKK ve İASKF Genel Başkanımız Ali Düşmez’in ev sahipliğinde, amatör spor kulüplerimizin yöneticileriyle bir araya geldi. İstinye'deki Federasyonumuz Orhan Saka Amatörler Evi'nde gerçekleştirilen buluşmaya Bakan Kasapoğlu'nun yanı sıra TFF Başkan Vekili ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, TFF Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı, Merkez Hakem Kurulu Üyesi Ahmet Şahin'in yanı sıra, spor taban birlikleri ile tüm amatör kulüplerinden başkan ve yöneticiler katıldı.

Ali Düşmez: "Tüm branşlarda hizmete amadeyiz"

Konuşmaya ilk olarak başlayan Genel Başkanımız Ali Düşmez desteklerinden dolayı Bakan Kasapoğlu'na teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı: "Hasret bitti. Yoktu böyle bir resim. Hayal de edemiyorduk. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz, bundan önceki bakanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Ama artık içimizden biri geldi. Ben bu süreci çok değerli buluyorum. Çünkü köprü kurabiliyoruz. Suyun iki yakasını bağlayan köprü olmazsa geçemezsiniz. Böyle toplantılarla köprü kurabiliyoruz. Bu ortamı bizlere hazırladığınız için de sporun üstünlüğünü ortaya getirdiğiniz için de çok değerli başkanlarıma, taban birliklerine, özellikle alt liglere hizmet veren, futbol ve futbol dışı branşlara destek veren yöneticilere teşekkür ederim. Sayın Bakanımız her zaman bizim yanımızda oldu.

İnsan olarak, spor adamı olarak çok değerli biri. 10 bin tane amatör kulüpten bahsediyoruz. Bugün İstanbul ev sahibi gözüküyor ama tüm Türkiye'yi ilgilendirecek meseleleri konuşmak durumundayım. Sağ olsun değerli Bakanımız da her zaman olduğu gibi bu feraseti bizlere gösteriyor. Kendisine teşekkür etmemizi her platformda hak ediyor. Amatör kulüpler olarak spora katkı vermek istiyoruz. Futbol ve futbol dışında tüm branşlarda hizmete amadeyiz. Bu hizmete gönüllülük ediyoruz.

Geçen sene yıl sonu itibarıyla bütçeyi kullanmamız gerekiyordu. Belli kulüplere yardımda bulunduk. Süreyi uzatma konusunda çalışma yapıyoruz. Yardım alamayan kulüplere de o yardımın yapılması için toplandık. Türkiye son 15 yılda çok büyük spor tesisleşmesine girdi. Butik futbol sahalarına, mahalle sahalarına ihtiyacımız var. Diğer branşlarda da gençlerimize sağlıklı spor yaptırabilmek için sahalara ihtiyacımız olduğunu yineliyorum. O sürecin başladığını da biliyorum."

Mehmet Baykan: "Sporun gücü uyuşturucuyu, terörü yenecek"

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, sicil lisans ve antrenör yönetmeliği ile sporcuların tam burslu öğretim görmesinin Türk sporu adına önemli adımlar olduğunu aktararak, "Amatörlerin çatısı altındaki samimiyet ve sıcaklık, her yerde görülmesi mümkün olmayan bir durum. Buradaki herkes, kendi ailesini, çocuklarını ihmal ederek hizmet vermeye çalışan fedakar insanlar. Sporun gücü uyuşturucuyu, terörü yenecek. Buradaki herkes bir terör ve bağımlılık savaşçısı. Desteğin, hizmetin her türlüsünü hak eden arkadaşlarımız. Geçen yıl başlattığımız yardım almamış hiçbir kulüp kalmayacak düşüncesinden hareketle eksik kalan yardımların tamamlanması vesilesiyle buradayız. Sayın Bakan'ımıza desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum" şeklinde konuştu.

Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu: “Bakanlık Olarak sizlerin yanındayız”

Bakan Kasapoğlu, buluşmada yaptığı konuşmada, gerek Anadolu'da gerek İstanbul'da spora ve gençlere hizmet eden amatör spor kulüpleri camiasının misyonunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bakanlık olarak sizlerin hem yanınızda olduk hem de önünüzü açmak için tüm imkânları seferber ettik. Bundan sonraki süreçte bir ve beraber olacağız. Sporcular ve gençlerimiz bizler ve insanlık için önemli. Amatör kulüplerimizle verdiği hizmetlerden ve çalışmalarından ötürü sayın Ali Düşmez’e ayrıca teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Tüm bireylerin sporla buluştuğu, spor kültürünün yaygınlaştığı bir toplum olma yolunda ilerlediklerini vurgulayan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Tarihi adımlar atıyoruz. Çalışma arkadaşlarıma müteşekkirim. Sporcularımızın spor ve eğitim arasında hangisine devam edelim şeklinde ikilemi vardı. Bu ikileme son verdik. Gençlerimizin spor hayatına devam ederken istedikleri kariyeri sürdürmeleri için vakıf üniversitelerimizle onları destekleme konusunda mutabakata vardık. Onlara sporu bıraktıklarında devam edebilecekleri bir kariyer imkânı sunacağız. Sporcularımızın arkasındaki ailelere de ne kadar teşekkür etsek az" yorumunu yaptı.

Amatör spor kulüpleri camiasının, çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Kasapoğlu, "2020 yılında bakanlığımızla amatör spor kulüpleri camiasını güçlü ilişkilerle göreceksiniz. İlişkilerimizi 2020'de çok güzel aşamalara getireceğimizin müjdesini veriyorum. Sporun birleştiren ruhuyla tüm kötülüklerin üstüne gideceğiz. Tüm bağımlılıkların üstesinden sizlerle birlikte geleceğiz. Belediye ve sivil toplum örgütleriyle iş birliğini artırmamız lazım. Bu çıtayı sizlerle birlikte yükselteceğiz. Yarının sporcularını, yıldızlarını her branşta yetiştirme adına kalitemizi, inancımızı pekiştireceğiz. Bu kutlu yolda beraber yürüyeceğiz" şeklinde görüş belirtti.

Öte yandan Bakan Kasapoğlu, 462 amatör spor kulübüne toplam yardım miktarını simgeleyen 2 milyon 632 bin 750 liralık temsili çeki Genel Başkanımız Ali Düşmez’e takdim etti. Ayrıca spor kulüplerine Türkiye genelinde bakanlık tarafından gençlere hizmetlerinden dolayı verilecek olan teşekkür belgelerini temsili olarak 10 kulübümüze takdim etti. Genel Başkanımız Ali Düşmez ise Bakan Kasapoğlu'na isminin yazılı olduğu 34 numaralı milli takım forması ve plaket takdim etti.

Toplantı sonunda Genel Başkanımız Ali Düşmez başta Spor Bakanımıza,  Spor Genel Müdürümüze, IASKF yönetim kurulu üyelerimize, katılım gösteren taban birliklerine, amatör kulüp başkan ve yöneticilerine, yerel ve de genel başına göstermiş oldukları ilgiden dolayı ayrıca çalışmalarından ötürü mesai arkadaşlarına teşekkür etmeyi ihmal etmedi.